Het doel van kalmte en inzicht
Door onthechting van hartstocht, is er bevrijding van de geest, en door onthechting van onwetendheid is er bevrijding door wijsheid.
Monniken, deze twee dingen hebben betrekking op ware kennis (vijjābhāgiya). Welke twee? Kalmte en inzicht (samathavipassanā).
1. Wanneer kalmte (samatha) is ontwikkeld, welk doel dient het dan (kamatthamanubhoti)? Dat de geest (cittaṁ) is ontwikkeld (bhāviyati). Wanneer de geest is ontwikkeld, welk doel dient het dan? Dat hartstocht (raga) is opgegeven (pahīyati).
2. Wanneer inzicht (vipassanā) is ontwikkeld, welk doel dient het dan? Dat wijsheid (paññā) is ontwikkeld. Wanneer wijsheid is ontwikkeld, welk doel dient het dan? Dat onwetendheid (avijjā) is opgegeven.
3. De geest die bezoedeld is door hartstocht (rāgupakkiliṭṭha), is niet (na) bevrijd (vimuccati). En wijsheid die bezoedeld is door onwetendheid (avijjupakkiliṭṭha), is niet ontwikkeld. Zo, monniken, door onthechting (viraga) van hartstocht, is er bevrijding van de geest (cetovimutti). En door onthechting van onwetendheid is er bevrijding door wijsheid (paññāvimutti).
| RegID | A02-031 |
|---|---|
| Bijgewerkt | 16 augustus 2023 01:48:47 |
| Auteur | Peter van Loosbroek — Ānanda |
| Locatie | www.sleuteltotinzicht.nl |
| Copyright | Zie a.u.b. copyright www.sleuteltotinzicht.nl/glb_copyright.htm |
| Overig | Geen |
